Nekatere ženske si v strahu pred bolečino in vaginalnim porodom želijo carskega reza.
A zavedati se moramo, da carski rez ni preprost poseg.
V posegu se prereže kar nekaj tkiva.
Boli lahko prvi rez, kasneje pa še krčenje maternice in seveda celjenje brazgotine.
Vsekakor pa carski rez pusti posledice in pri rehabilitaciji je potrebno dosledno upoštevati navodila zdravnikov.
Na žalost pa mi veliko mamic potoži, da z njihove strani ne dobijo zadostnih informacij kaj in kako naprej.
Svetovano jim je počivanje 6-8 tednov, nič dvigovanja, naprezanja, kaj šele telovadbe.
Nobene fizioterapije in smernic kako in kaj potem, ko naj bi bila brazgotina zaceljena.
Torej po 6-8 tednih naj bi bile pripravljene na vadbo, ki ste jo izvajale pred zanositvijo?
S tem se lahko strinjam le, če pred zanositvijo niste bile aktivne ali pa ste cel dan ležale na kavču.
NE.
Po tako kratkem času vaše telo, vaša bragotina še NI PRIPRAVLJENA na take izzive.
Vaše telo še ni pripravljeno na vadbo.
Morda je pripravljeno na določene vaje - na vadbo pa sigurno še ne.
Saj je carski rez operacija in zato zahteva postopno okrevanje, tako kot katerakoli druga operacija.
Korak za korakom, brez prehitevanja.
Najprej se prereže koža, nato podkožno maščevje, mišične ovojnice, potrebušnico - del, ki podpira organe in del, ki pripenja črevesje na trebušno steno.
Da zdravnik pride do maternice pa mora seveda razmakniti tudi trebušne mišice in premakniti mehur.
Na koncu prereže še maternico in porodi otročka.
Potem pa v obratnem vrstnem redu s šivanjem nazaj, do brazgotine, ki je potem vidna v spodnjem delu trebuha.
Z operacijo se na žalost vse to tkivo lahko zabrazgotini, kar pomeni, da ti posamezni sloji ne drsijo več drug mimo drugega, ampak se med seboj zlepijo.
Tudi zato novopečena mamica pri vadbi potrebuje nekoliko drugačen pristop kot mamica, ki je rodila z vaginalnim porodom.
Mamice, ki so rodile s carskim rezom, že v porodnišnici spodbujajo (celo prvi dan) naj vstanejo iz postelje ob pomoči medicinskega osebja.
Gibanje namreč zelo pomaga k boljšemu počutju.
Vendar je treba začeti ZELO počasi, da se rana ne zabrazgotini.
V skrajnih primerih lahko zlepljenost tkiv povzroči tudi moteno delovanje mehurja in prebave, bolečine v trebuhu in predelu sramne kosti ter vplivajo na stabilnost medeničnega obroča, zavira pa tudi odpravljanje diastaze rektusov in lahko vpliva na celotno telesno držo.
Zavedati se moraš, da se posledice nosečnosti, kot so diastaza rektusov in oslabljene mišice medeničnega dna, kljub temu, da si rodila s carskim rezom, prenesejo v po porodno obdobje.
In nekako bo potrebno poskrbeti tudi za te.
Po 6-8 tednih morda brazgotina po carskem rezu od zunaj izgleda, kot da je že čisto zaceljena, znotraj, v globini pa se ta še vedno zdravi.
Zato se tudi po tem času resnično izogibajte:
Vaše telo v tem času še ni pripravljeno na takšne izzive.
Ga boš pa za te izzive pripravila postopoma - s primernimi vajami za krepitev notranje posporne enote - najprej boš poskrbela za trdne temelje in na njih gradila naprej.
Se strinjaš?
KAKO DIHATI? Dihanje naj bo čim bolj 3D, kar pomeni, da se z vdihom okrog trebušne in prsne votline razširiš kot balon v vse smeri. Bodi pozorna, da se ti pri vdihu v trebušno votlino premakne tudi spodnji del reber, se trebušček razširi tudi v stran in da čutiš kako se ti nežno navzdol spustijo tudi mišice medeničnega dna. Z izdihom čez pol priprta usta pa nato aktiviraj mišice medeničnega dna, samodejno pa se ti bodo aktivirale tudi globoke trebušne mišice. Izdih naj bo na začetku nežen in dolg. Več o samem dihanju si lahko prebereš tudi tukaj.
Ker se ti z izdihom aktivirajo stabilizatorji trupa, ki dajejo oporo hrbtenici in medenici svetujem, da vsako dvigovanje ali odlaganje otročka, opravljanje vsakodnevnih opravil spremlja takšno dihanja. Karkoli bo vsaj malo naporno ali težko - najprej izdih, naj ta traja kakšno sekundo ali dve, in šele nato greš v gibanje: usedanje in vstajanje iz stola, vstajanje preko boka iz ležečega položaja, v dvig ali spust bremena, dvig lupinice, voziček v avto ali iz njega itd.
Svetujem, da je tvoj naslednji korak obisk zdravnika/ginekologa/fizoterapevta, ki bo preveril kako se tvoja rana celi, ti pa boš imela priložnost vprašati čisto vse kar te zanima v vezi z rano, celjenjem in vadbo naprej.
S temi informacijami boš lažje, bolj sigurno in brez strahu stopila korak naprej, k vajam za krepitev trupa.
Ko si dobila zeleno luč, da je z tvojo rano vse ok, potem nadaljuj z lahkimi aktivnostmi, 15-20 minut 2x tedensko.
Intenzivnost naj bo še vedno nizka do srednje visoka.
Počasi začni dodajati tudi vaje za lepšo poravnavo telesa.
Ta je namreč ključ do uspeha, ker z njo lažje nadziraš notranji pritisk v trebušni votlini.
Postopoma boš začela dodajati tudi vaje za moč, kjer pa je vsekakor pomembna pravilna izvedba vaj, čim bolj nevtralna pozicija telesne drže in še vedno dihanje.
Primerno je začeti z lastno težo, postopno dodajanje telovadnih trakov in elastik, vaje na TRX-u (še vedno lastna teža) in šele v končni fazi lažje uteži.
Kar nekaj korakov je do tam, se strinjaš?
Za rano po carskem rezu moraš torej primerno skrbeti.
BREZ prehitevanja, korak za korakom, saj boš v nasprotnem primeru mogla narediti kar nekaj korakov nazaj in tvoje okrevnje bo trajalo veliko dlje kot bi si želela.
Ko je rana zaceljena (površinska rana se bo zacelila po približno v enem tednu, rez skozi maternico pa približno v šestih do osmih tednih), jo lahko začneš masirati, da se le ta ne zabrazgotini in tako preprečiš zlepljenost tkiv.
Več o tem pa v tej objavi.
Da ne boš v skrbeh kaj je zate primerno in kaj ne, kako hitro lahko napreduješ, katere vaje so primerne in katere ne, lahko brezplačno prevzameš 3 varne vaje, ki so primerne za mamice (TAKOJ) po porododu, tudi tiste, ki ste rodile s carskim rezom.
Če ti bodo všeč je teh vaj še več v 3 mesečnem online poporodnem programu Aktivna mami.
Naj ti ta predstavlja prvi korak k sebi, k svojemu telesu in k varni in primerni poti do funkcionalnega telesa, ki bo pripravljen na vse izzive, ki jih bo prineslo materinstvo.
Ujami svojo rutino in uživaj.
Se vidiva kmalu,
Nuša
PIŠI MI: Če želiš lahko podeliš z mano svojo izkušnjo. Lahko mi pišeš preko Facebooka, Instagrama ali direktno na info@aktivnamami.si